Doom I jest grą komputerową z gatunku FPS firmy id Software. Gra ma już ponad 20 lat, jej premiera miała miejsce 10 grudnia 1993 roku, gdy wielu współczesnych graczy nie było jeszcze na świecie. Gra z miejsca stała się hitem. W odróżnieniu od innych gier tego gatunku wprowadzono możliwość poruszania się w trzecim wymiarze. Mimo, że jak już wspominałem gra ma ponad 20 lat wciąż są gracze starszej daty, którzy lubią sobie pograć w starego Doom’a i powspominać swoje dzieciństwo lub młodzieńcze lata. Obecnie grafika w grze wielu by rozbawiła, jednak w tamtych czasach prawie realistyczne oświetlenie scenerii oraz efekty dźwiękowe robiły ogromne wrażenie, a tryb deathmatch „wyciągał” wiele godzin z życia. Sama gra oferowała wiele różnych narzędzi zbrodni służących do eksterminacji różnego rodzaju przeciwników. Poziom trudności gry również był znacznie wyższy niż w dzisiejszych grach FPS. Gra nie prowadziła gracza za rączkę, a każdy błąd kończył się zgonem postaci kierowanej przez gracza.

W grze można było wypróbować piłę łańcuchową, różne karabiny maszynowe czy miotacz płomieni. Fabuła gry opowiada o przygodach bezimiennego żołnierza, którego celem jest uratowanie świata przed mutantami/demonami. Akcja gry dzieje się na dwóch księżycach Marsa, gdzie naukowcy przez przypadek otwierają portal do piekła. Jak to zwykle ma miejsce w tego typu grach po przybyciu naszego bohatera na miejsce wszyscy już nie żyją i nasz żołnierz musi samotnie stawić czoła wszystkim potworom ( zabić wszystko co się rusza i nie przypomina człowieka ).

W pewnym momencie gry nasz bohater idzie do piekła eksterminuje tam wszelkie formy życia po czym wraca na Ziemię ( gdzie fani stworzyli 4 epizod, w którym potwory dostały się na Ziemię, a nasz komandos ponownie sięga po broń i robi spustoszenie. Potem pojawia się Doom 2: Hell on Earth) . Oczywiście jak na dobrą grę przystało Doom I doczekał się oficjalnych jak i wielu nieoficjalnych kontynuacji. Gra przez wiele osób uważana jest za najlepszą grę na PC. Powstał nawet termin gra doomopodobna – oznaczał grę przypominającą Doom I np. Quake I. Grę można polecić każdemu fanowi gatunku fps, nawet gracze nowej generacji powinni spróbować rozrywki z Doom I i zobaczyć jakie gry dawnej królowały.