Wśród graczy często można usłyszeć stwierdzenie „klasyk” mówi się tak o starszych grach, które były znane i lubiane przez graczy. Nikt tak nie powie np. o Bubsy 3D mimo, że to stara gra, ale nie kojarzy się pozytywnie graczom o ile w ogóle o niej słyszeli. Natomiast takie określenie pada np. w stosunku do gier:

Contra

Pierwsza jej część powstała w 1987 roku na automaty, a potem w 1988 roku na popularną konsolę NES i od razu zyskała ogromną popularność. Prosta gra gdzie idzie się najczęściej od lewej do prawej anihilując wszystko po drodze, łącznie z bossem na końcu. Gierka krótka, ale dynamiczna i pełna akcji. Umożliwiała też granie na dwóch graczy. Do tej pory powstają różne Contry, a gra doczekała się wielu modów, przeróbek i części.

DOOM

Co to jest pełnoprawny i pełnowartościowy FPS pokazał Wolfenstein 3D, jednak większą popularność zyskał Doom, który był bardziej dynamiczny, był w innych klimatach i jak się wydaje miał bardziej wyrazistego bohatera. Anihilacja demonów, kosmitów różnego rodzaju arsenałem bardzo przypadła graczom do gustu, a przecinanie potworów piłą łańcuchową daje niezapomniane przeżycia i dużą frajdę. Oprócz walk z przeciwnikiem gra miała też poukrywane liczne sekrety, przez co gracz musiał zbadać każdy kącik jeśli chciał zdobyć je wszystkie, co znacznie wydłużało grę. Były też poukrywane sekretne lvl, a to już żal przegapić w końcu to dodatkowa misja i nowa mapa.

Quake

Powstał później niż Doom, ale można powiedzieć, że był w podobnych klimatach. W tamtych czasach uznawany za największego rywala Doom, a gracze prowadzili ożywione dyskusje, która gra jest lepsza. Walka z potworami najróżniejszym arsenałem, ukryte poziomy, sekrety Quake miał wszystko co Doom i był równie dynamiczny. Gry podobne, ale jednak na tyle różne, że dzieliły graczy na obóz Doom i obóz Quake, chociaż większość z nich i tak z przyjemnością grała w obie te gry. Nawet dziś potrafią trwać dyskusję, która gra bardziej wypromowała FPS, czyli obecnie chyba najpopularniejszy gatunek gier.

Możesz też odetchnąć od komputera i wybrać się w piękne lokacje, aby naładować swoje bateria, jak na przykład w najciekawsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju.

Gier klasyków jest znacznie więcej: Super Mario Bros., Tekken, czy MOHAA i wiele innych gier. Gra aby stać się klasykiem musi spełnić kilka warunków, ale podstawowy to spodobać się graczom, którzy nawet po wielu latach będą do niej chętnie wracać.